Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(30.7.) 

Nikl jako alergen

Mnoho předmětů denní potřeby se vyrábí ze slitin různých kovů, mimo jiné i niklu. Předměty z chemicky méně odolných kovů jsou často poniklovány, aby byly odolnější vůči vodě a atmosférickým vlivům. Nikl se využívá i v mincovním průmyslu a při výrobě šperků. V poslední době však bohužel vzrůstá počet alergiků na tento kov; ti pak musejí ze svého okolí odstranit všechny předměty, které tento alergen obsahují.

(23.7.) 

Českáchemie.cz je na Facebooku!

Internetový portál Českáchemie.cz můžete sledovat také na Facebooku. A nejen sledovat, pro naše fanoušky máme řadu zajímavých soutěží!

(8.7.) 

Vyhrajte lístky 15x 2 lístky na Colours of Ostrava 2013!

Soutěžíme o lístky na Colours of Ostrava od internetového portálu www.ceskachemie.cz.
V pátek 12. 7. v 10:00 vylosuje marketingový manažer projektu Česká chemie 15 šťastných výherců, kteří následně emailem obdrží potvrzenou akreditaci.

Soutěže se může zúčastnit pouze fanoušek facebookové stránky Česká chemie

(28.6.) 

Sklo, tradičně i netradičně

České sklo je ve světě stejně známé jako francouzské víno, či maďarské klobásy. Jeho původ je však někde jinde. Objev skla je datován do doby3 tisíce let před naším letopočtem v oblasti Blízkého východu. Přesné místo, či stát není znám, ale vypráví se legenda o Féničanech, kteří zakotvili u písečného pobřeží a po náročném dnu si rozdělali na pobřeží oheň. Po uhašení si povšimli malých lesklých kousků skla.

(21.6.) 

Jan Hrabovský vítězem SOČ v oboru Chemie

Dne 16. června 2013 byly slavnostně vyhlášeny výsledky již 35. ročníku Středoškolské odborné činnosti (SOČ). A právě na této přehlídce se v oboru Chemie na prvním místě umístil Jan Hrabovský z Gymnázia Josefa Ressela v Chrudimi, který na své práci „Chalkogenidové skelné luminofory pro fotoniku“ spolupracoval s Univerzitou Pardubice, na jejíž Chemicko- technologické fakultě se příští rok chystá studovat.

(20.6. | Vysoké učení technické v Brně, Fakulta chemická) 

Letní škola Centra materiálového výzkumu

I o prázdninách se dá chodit do školy ! Přijděte se přesvědčit, že to nemusí být nuda, naopak. Budete mít příležitost podívat se, co se děje za dveřmi laboratoří. Nečekejte laboratorní zázraky, ale pokud máte zájem a chuť vyzkoušet si nahlédnout do mikrostruktury přírodních i syntetických anorganických materiálů, vyzkoušet vlastní postupy detekce a charakterizace materiálů a také zjistit, že kolegové jsou zcela normální lidé, neváhejte. Přihlaste se prosím elektronicky nejpozději do 10. 8. 2013.

(17.6.) 

Prémie Otto Wichterleho udělena 23 mladým vědcům

Prémii Otto Wichterleho pro rok 2013 převzalo z rukou předsedy Akademie věd České republiky prof. Jiřího Drahoše ve středu 5. června 2013 v pražské Lannově vile třiadvacet mladých badatelů, kteří úspěšně splnili mimořádně významný vědecký úkol v některém ze specializovaných pracovišť AV ČR.

(12.6.) 

Soutěž pro uživatele portálu E-ChemBook

Pro všechny nadšené chemiky jsme připravili literární soutěž o zajímavé ceny.

Úkolem je napsat popularizační článek, či odbornou esej, na jedno z následujících dvou témat:

  • Nanotechnologie kolem nás
  • Medicinální chemie
(11.6. | Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická) 

Zveme Vás na konferenci Partnerství pro chemii

Vážení kolegové,

organizační výbor konference projektu Partnerství pro chemii Vás srdečně zve k účasti na této akci.

Vzájemná spolupráce mezi akademickým prostředím a průmyslem je základním klíčem k propojení základního a aplikovaného výzkumu, stejně tak jako cesta k úspěšnému zapojení absolventů do praxe. Cílem konference je diskuze všech těchto klíčových prvků a prohloubení vzájemné spolupráce.