Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(26.2.) 

Chemagazín: Způsob interakce insulinu s jeho receptorem byl objasněn díky společnému úsilí vědců ze tří kontinentů

chemagazin-clanky-363-1

Insulin je jedním z nejdůležitějších hormonů organismu. Ztráta schopnosti produkce insulinu či neschopnost organismu insulin využít vede k chronickému onemocnění zvanému diabetes mellitus, nebo-li cukrovka. Cukrovka je stále vážnější celosvětový problém. Odhaduje se, že v roce 2011 dosáhl počet světových diabetiků 366 miliónů, přičemž se očekává, že za 20 let jich bude již 550 miliónů. Pro vývoj nových léčiv proti cukrovce je důležité pochopit způsob interakce insulinu s jeho receptorem na povrchu buněk.

(25.2. | Fatra, a.s.) 

PF 2013

Přejeme všem našim zákazníkům, dodavatelům a zaměstnancům jen to nejlepší strávení Vánoc a všechno dobré do roku 2013.

Vážíme si dosavadní spolupráce a budeme se těšit na její pokračování.

Fatra, a.s.

(25.2. | Explosia, a.s.) 

Tisková zpráva 22. 3. 2012

Dne 21.3.2012 OBÚ pro území Královehradeckého a Pardubického kraje ukončil správní řízení v souvislosti s šetřením mimořádné události ze dne 20.4.2011 v Explosia a.s. Ve správním řízení OBÚ rozhodl o udělení pokuty ve výši 1 mil. Kč za porušení povinností vyplývajících ze zákona 61/88 Sb. Porušení povinností bylo projednáno se zástupci organizace se závěrem, že ani u jediného zjištěného porušení nelze jednoznačně konstatovat, že by bylo v příčinné souvislosti se vznikem mimořádné události.

(25.2. | Explosia, a.s.) 

Oznámení o uveřejnění informací a dokumentů o fúzi

Dne 19.10.2012 společnost Explosia a.s. uveřejnila na internetové stránce www.explosia.cz/fuze v souladu se zákonem o přeměnách informace a dokumenty týkající se sloučení dceřiné společnosti FOSPOL a.s. se společností Explosia a.s.

(25.2. | Synthesia, a.s.) 

III. Aktualizace! Soutež mladý chemik

Pardubice; Největší oborová soutěž svého druhu právě vrcholí. Z druhého kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterého se účastnilo 168 žáků devátých tříd základních škol, postoupilo 30 nejlepších do finále.

(25.2. | Synthesia, a.s.) 

Veselé Vánoce a šťastný nový rok 2013

Společnost Synthesia, a.s. Vám děkuje za projevenou důvěru v uplynulém  roce a do nového roku 2013 přeje hodně zdraví, štěstí a osobních i  pracovních úspěchů.

(25.2. | Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická) 

Na fakultách univerzity pokračují imatrikulace nových vysokoškoláků

Ve středu 17. říjnaod 10 hodin proběhne v Kongresovém sále zámku Litomyšl slavnostní imatrikulace nových studentů Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, která sídlí v Litomyšli.

Studium bakalářského studijního programu Výtvarná umění zahajuje 15 studentů ve čtyřech oborech:

  • Restaurování a konzervace kamene a souvisejících materiálů (2),
  • Restaurování a konzervace nástěnné malby a sgrafita (5),
  • Restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů (4),
  • Restaurování a konzervace uměleckých děl na papíru a souvisejících materiálech (4).
(25.2. | Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická) 

Cena Alfreda Badera a Thieme Chemistry Award putují na fakultu

V letošním roce byla doc. Ing. Filipu Burešovi, Ph.D. z Ústavu organické chemie a technologie (ÚOChT) Fakulty chemicko-technologické udělena Českou společností chemickou cena Alfreda Badera za organickou chemii pro rok 2012. Toto prestižní ocenění, udělované vynikajícím a perspektivním organickým chemikům již od roku 1994, tak získává v pořadí již druhý pracovník ÚOChT

(25.2. | Synthesia, a.s.) 

Společnost Synthesia a.s. opět udílela cenu za vynikající diplomovou práci, která byla obhájena v roce 2012.

Společnost Synthesia a.s. opět udílela cenu za vynikající diplomovou práci, která byla obhájena v roce 2012. Slečna Michaela Mališová obdržela ocenění z rukou personální ředitelky společnosti Synthesia paní Mgr. Jaroslavy Doležalové.

(25.2. | Synthesia, a.s.) 

Napsali o nás: Týdeník 5+2: Synthesia Pardubice = chemie pro budoucnost

Ještě před první světovou válkou se u koníren vídeňského průmyslníka barona Richarda Drasche v Pardubicích-Semtíně scházeli hosté proslulých parforsních honů. Po roce 1920 bylo všechno jinak - začala tu vládnout chemie.