Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(6.1.) 

Chemie ve službách temnot

Není tomu dávno, co světem prolétla zpráva o použití chemických zbraní v Sýrii. Mediální přestřelku o původci útoku a následné geopolitické tahanice nechme stranou. Zajímavější je informace, že na území Sýrie došlo k chemickému útoku již před osmnácti stoletími, což podněcuje nutkání si historii těchto smrtonosných zbraní trochu poodkrýt.

(21.12.) 

Zažijchemii: Umělý vánoční stromeček

Je symbolem nejen českých vánoc. Provoní váš domov, poskytne přístřeší dárkům a nastaví pomocnou ruku všem jedlým i nejedlým ozdobám. Bez vánočního stromečku by naše Vánoce nebyly tím, čím jsou. Nedlouho po svém vrcholu však čeká většinu z nich cesta do kontejneru nebo do blízkého krbu. Ty šťastnější se ale vrací zpět do krabice, kde jsou připraveny na další rok. Jsou totiž skoro nesmrtelné.

(17.12. | Střední průmyslová škola chemická Pardubice) 

Pardubice přivítaly více než dvě stovky mladých chemiků

Druhého kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR, které proběhlo v úterý 10. 12. 2013 v prostorách SPŠCH Pardubice, se zúčastnilo 204 žáků základních škol. Rekordní účast potvrdila, že zájem o chemii a technické obory u nastupující generace stoupá.

(26.11.) 

Zazijchemii: Vše, co jste chtěli vědět o projímadlech

Často hrají hlavní roli kanadských žertíků, které přes svou nespornou vtipnost mohou pro napálenou osobu končit opravdu ošklivě a podle okolností také velmi ostudně. Na druhou stranu při záměrném požití dokážou poskytnout úlevu v pravém slova smyslu. Řeč je samozřejmě o projímadlech.

(17.11.) 

Nakoukli jsme pod pokličku akademiků

xlxl

Prvního listopadu jsme navštívili Ústav fyziky plazmatu Akademie věd. Každý rok se koná Týden vědy a techniky, kdy se otvírají jednotlivé Ústavy Akademie věd. Návštěvníci se mohou podívat, čím se jednotlivé Ústavy zabývají. V následujícím článku se pokusím přiblížit, čím se zabývá Ústav fyziky plazmatu a jak naše exkurze probíhala.

(11.11. | Střední průmyslová škola chemická Pardubice) 

Kdo bude nejlepší mladý chemik ČR?

Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, která je určena žákům devátých tříd základních škol, je v plném proudu. Největší a nejpopulárnější klání mladých chemiků se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu ČR a za podpory řady významných firem chemického průmyslu.

(9.11.) 

Kontaktní čočky slaví výročí

Nedávno si československá vědecká obec připomněla významné výročí - sto let od narození geniálního českého chemika Otto Wichterleho, jenž se usadil v obecném povědomí lidí především jako vynálezce měkkých kontaktních čoček. Protože kontaktní čočky stojí za bystrozrakostí mnohých z nás, připomeňme si i je.

(1.11.) 

Úvod do vitamínů

Kromě základních živin existují i jiné látky, které jsou nezbytné pro život a působí v nesmírně malých koncentracích. Mezi tyto látky řadíme právě vitaminy. Definice vitaminů je nepřesná a proto se mnohdy liší názory, zda má být daná látka mezi ně řazena, zvláště po zdokonalení znalostí o těchto látkách a o mechanizmu jejich působení. Projevy nedostatku vitaminů jsou známy už od starověku, kdy nebyla jasná jejich příčina, a proto se léčily víceméně náhodně. První pojem vitamin použil polský chemik K. Funk v roce 1911, kdy vytvořil tzv. vitaminovou hypotézu.

(4.10. | Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická) 

Novopečení bakaláři na FChT Univerzity Pardubice

V září letošního roku probíhaly na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice státní závěrečné zkoušky studentů bakalářských programů spojené s obhajobou bakalářské práce.

Zeptali jsme se několika novopečených bakalářů z různých oborů na jejich názor na studium, obsah jejich bakalářky a jak vidí svoji budoucnost. Níže uvádíme krátký rozhovor.

(4.10.) 

Výroba železa

Železo je svým výskytem druhým nejrozšířenějším kovem na Zemi. Předpokládá se, že Zemské jádro je tvořeno převážně železem, kobaltem a niklem. Železo mělo také ale i významné postavení v historii.