Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(7.1.) 

Získejte zdarma vstupenky na špičkový evropský basket!

Vážení příznivci Českéchemie.cz!
baví Vás špičkový basketball? Nabízíme vám možnost získat dvě vstupenky na souboj velikánů evropské soutěže Eurocup, který se uskuteční ve středu 15. 1. v pardubické ČEZ Aréně.
Proti sobě zde v 18:30 nastoupí dlouhodobě nejlepší tuzemský tým ČEZ BASKETBALL NYMBURK proti italskému gigantovi MONTEPASCHI SIENA.
 

basket ny

ČEZ BASKETBALL NYMBURK - desetinásobný mistr české první basketballové ligy Mattoni NBL (nepřetržitě od roku 2003). V sezóně 2007-2008 se klub probojoval do Final 32 poharu ULEB - druhého nejprestižnějšího basketbalového poháru Evropy. V sezóně 2008-2009 byl třetí ve skupině.
 
MONTEPASCHI SIENA - osminásobný italský mistr (od roku 2007 nepřetržitě vládne Lega A), pětinásobný vítěz italského poháru a sedminásobného majitele italského superpoháru. V Eurolize tým dosáhl 3x třetího a 1x čtvrtého místa ve Final Four.
 
Pardubická Čez aréna uvidí velký zápas - první domácí eurocupový duel, na který můžete získat dvě vstupenky v ceně 240,- Kč. A co proto udělat? Stačí sdílet tuto soutěž dále mezi své přátelé a současně být fanouškem stránky Česká chemie. Poté nám napište do zprávy svůj email a pro prvních 100 zájemců máme zdarma 1+1 vstupenku na tento zápas!
 
Uzávěrka je v pondělí 13. ledna 2014. Všichni obdarovaní si pak budou moci své vstupenky vyzvednout přímo na pokladně pardubické ČEZ Arény ve středu 15. ledna před zápasem!

Více informací zde.

Přejeme vám hodně štěstí!
 
Ondřej Sečka
marketingový manažer projektu Českáchemie.cz

(6.1.) 

Chemie ve službách temnot

Není tomu dávno, co světem prolétla zpráva o použití chemických zbraní v Sýrii. Mediální přestřelku o původci útoku a následné geopolitické tahanice nechme stranou. Zajímavější je informace, že na území Sýrie došlo k chemickému útoku již před osmnácti stoletími, což podněcuje nutkání si historii těchto smrtonosných zbraní trochu poodkrýt.

(21.12.) 

Zažijchemii: Umělý vánoční stromeček

Je symbolem nejen českých vánoc. Provoní váš domov, poskytne přístřeší dárkům a nastaví pomocnou ruku všem jedlým i nejedlým ozdobám. Bez vánočního stromečku by naše Vánoce nebyly tím, čím jsou. Nedlouho po svém vrcholu však čeká většinu z nich cesta do kontejneru nebo do blízkého krbu. Ty šťastnější se ale vrací zpět do krabice, kde jsou připraveny na další rok. Jsou totiž skoro nesmrtelné.

(17.12. | Střední průmyslová škola chemická Pardubice) 

Pardubice přivítaly více než dvě stovky mladých chemiků

Druhého kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika ČR, které proběhlo v úterý 10. 12. 2013 v prostorách SPŠCH Pardubice, se zúčastnilo 204 žáků základních škol. Rekordní účast potvrdila, že zájem o chemii a technické obory u nastupující generace stoupá.

(26.11.) 

Zazijchemii: Vše, co jste chtěli vědět o projímadlech

Často hrají hlavní roli kanadských žertíků, které přes svou nespornou vtipnost mohou pro napálenou osobu končit opravdu ošklivě a podle okolností také velmi ostudně. Na druhou stranu při záměrném požití dokážou poskytnout úlevu v pravém slova smyslu. Řeč je samozřejmě o projímadlech.

(17.11.) 

Nakoukli jsme pod pokličku akademiků

xlxl

Prvního listopadu jsme navštívili Ústav fyziky plazmatu Akademie věd. Každý rok se koná Týden vědy a techniky, kdy se otvírají jednotlivé Ústavy Akademie věd. Návštěvníci se mohou podívat, čím se jednotlivé Ústavy zabývají. V následujícím článku se pokusím přiblížit, čím se zabývá Ústav fyziky plazmatu a jak naše exkurze probíhala.

(11.11. | Střední průmyslová škola chemická Pardubice) 

Kdo bude nejlepší mladý chemik ČR?

Celostátní soutěž Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR, která je určena žákům devátých tříd základních škol, je v plném proudu. Největší a nejpopulárnější klání mladých chemiků se koná pod záštitou Svazu chemického průmyslu ČR a za podpory řady významných firem chemického průmyslu.

(9.11.) 

Kontaktní čočky slaví výročí

Nedávno si československá vědecká obec připomněla významné výročí - sto let od narození geniálního českého chemika Otto Wichterleho, jenž se usadil v obecném povědomí lidí především jako vynálezce měkkých kontaktních čoček. Protože kontaktní čočky stojí za bystrozrakostí mnohých z nás, připomeňme si i je.

(1.11.) 

Úvod do vitamínů

Kromě základních živin existují i jiné látky, které jsou nezbytné pro život a působí v nesmírně malých koncentracích. Mezi tyto látky řadíme právě vitaminy. Definice vitaminů je nepřesná a proto se mnohdy liší názory, zda má být daná látka mezi ně řazena, zvláště po zdokonalení znalostí o těchto látkách a o mechanizmu jejich působení. Projevy nedostatku vitaminů jsou známy už od starověku, kdy nebyla jasná jejich příčina, a proto se léčily víceméně náhodně. První pojem vitamin použil polský chemik K. Funk v roce 1911, kdy vytvořil tzv. vitaminovou hypotézu.

(4.10. | Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická) 

Novopečení bakaláři na FChT Univerzity Pardubice

V září letošního roku probíhaly na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice státní závěrečné zkoušky studentů bakalářských programů spojené s obhajobou bakalářské práce.

Zeptali jsme se několika novopečených bakalářů z různých oborů na jejich názor na studium, obsah jejich bakalářky a jak vidí svoji budoucnost. Níže uvádíme krátký rozhovor.