Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(1.3.) 

Zažij chemii: Tři a půl miliardy žvýkaček

Ve městě nás obklopují skoro na každém kroku, i když si toho už asi ani nevšímáme. Úklidové firmy jim každoročně vyhlašují boj, ale zatím z něj nikdy nevyšly vítězně. Ovocné či mentolové žvýkačky, které jsme ještě před chvílí žvýkali, končí na chodníku, kde mohou vydržet i stovky let.

(1.3.) 

Zažij chemii: Aby zuby bílé byly

Stojí na začátku a konci každého dne většiny z nás, aby nás ochraňovala před agonií zubařského křesla. Na rozdíl od slepice a vajíčka víme naprosto přesně, že zubní pasta zde byla již před vynálezem kartáčku. Té dnešní se však podobala jen velmi vzdáleně.

(26.2.) 

Chemagazín: Počítačové modelování léčiv je díky českým vědcům snadnější

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Heidelberg Institute for Theoretical Studies navrhli počítačovou metodu, jež významně posouvá možnosti popisu halogenovaných sloučenin. Počítačové modelování je cenným nástrojem současné vědy a stává se nedílnou součástí farmaceutického průmyslu. Medicinálním chemikům počítačové modelování pomáhá k lepší orientaci v milionech dostupných sloučenin a k výběru těch, jež se mohou stát případnými léčivy.

(26.2.) 

Chemagazín: Vědci Mendelovy univerzity v Brně učinili významný objev v léčbě rakoviny

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně našli způsob, jak transportovat léky do nádorem postižené buňky, aniž by toxické sloučeniny zasáhly zdravé orgány. A to pomocí nanotransportéru léčiv. Právě značná toxicita chemoterapie v současné době neumožňuje aplikaci dostatečně vysokých dávek cytostatik potřebných ke zničení nádorových buněk. Za vším stojí objev proteinu apoferitinu, který dokáže ve své dutině vázat molekuly léčiv a cíleně tak dopravit lék k postižené tkáni. Tento objev zařadil tým Ústavu chemie a biochemie mezi excelentní vědecká pracoviště ve výzkumu cíleného transportu nanočástic v nanomedicíně. V léčbě nádorových onemocnění má výzkum vědců Mendelovy univerzity v Brně celosvětový význam.

(26.2. | Vysoká Škola Chemicko Technologická v Praze) 

Národní kolo Chemické olympiády

Národní kolo 49. ročníku Chemické olympiády kategorií A a E, jehož pořadateli jsou Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně, VŠCHT Praha a Národní centrum pro mladé chemiky, proběhlo 28. – 31. 1. 2013 na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity v Brně.

(26.2. | Vysoká Škola Chemicko Technologická v Praze) 

Jak vybírat maso?

O mase, kvalitě masných výrobků i o tom, proč není nutné se obávat tmavě červeného hovězího masa hovořil 5. 2. 2013 v ČRo 2 Praha prof. Ing. Petr Pipek, CSc.

(26.2. | Fatra, a.s.) 

V podivuhodné historii igelitu měla slovo i Fatra

Ač z toho asi chemici nebo učitelé chemie nemají moc radost, výrazem IGELIT se v současné době pojmenovává mnoho produktů, aniž by tomu odpovídalo jejich složení. Samotné slovo igelit si cestu do našeho jazyka našlo v první polovině minulého století. A není to jediná zajímavost, která se k němu váže. Nutno podotknout, že na jeho šíření nejen v tehdejším Československu měla velký podíl také napajedelská Fatra.

(26.2. | Synthesia, a.s.) 

Český rozhlas: Generální ředitel Synthesie odpovídá na otázky (nejen) ohledně bezpečnosti

Celý rozhovor si můžete poslechnout na následujícím odkazu na stránkách českého rozhlasu

(26.2.) 

Chemagazín: Nové výzkumné centrum v biologickém areálu AV ČR: Pražská infrastruktura pro strukturní biologii a metabolomiku

chemagazin-clanky-362-1

Špičkové technologie potřebné pro výzkum medicínsky důležitých molekul s ohledem na včasnou detekci závažných onemocnění a lepší porozumění jejich mechanismům mají nyní k dispozici vědci působící v biologickém areálu Akademie věd ČR v pražské Krči. Zde bude totiž v pondělí 14. ledna 2013 ve 14 hodin (v kinosále Fyziologického ústavu AV ČR, Vídeňská 1083, Praha 4) slavnostně zahájen projekt Pražská infrastruktura pro strukturní biologii a metabolomiku (PISBM). Realizoval ho Mikrobiologický ústav (MBÚ) AV ČR v rámci 4. výzvy Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost.

(26.2.) 

Chemagazín: U Prahy bude vědecký areál za miliardy. Hlásí se badatelé z Číny (HN)

biocev-vizualizace_4

Hospodářské noviny: Středočeská obec Vestec až dosud lákala hlavně Pražany, kteří si chtěli postavit rodinný dům v bezprostředním okolí hlavního města. Teď k nim přibyly desítky čínských vědců – ti už se totiž začali hlásit, že by chtěli pracovat v areálu Biocev, který tam na jaře začnou za 2,3 miliardy korun stavět Akademie věd a Karlova univerzita. Půjde o jedno ze šesti špičkových center, jejichž vznik v Česku podpořila EU.