Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(5.4.) 

Chemagazín: Poslední část modernizace areálu Univerzity Pardubice v centru města začíná

Za posledních pět let se podařilo Univerzitě Pardubice získat na rozvoj svých činností, na vzdělávání i podporu výzkumu, a to prostřednictvím projektů z Operačních programů Vzdělávání pro konkurenceschopnost a Výzkum a vývoj pro inovace, přes 1,6 miliardy korun.

(5.4.) 

Zažij chemii: Zapík, aneb s butanem v kapse

Dobrý sluha, ale zlý pán, to je oheň.  Teplo dávající, ale také zkázný. V dávných dobách, kdy rozdělání ohně mohlo znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, dostává věta "Nemáte oheň?" úplně jiný význam než dnes, kdy Prométheův dar nosí lidé v instantní podobě po kapsách. Avšak vždy tomu tak nebylo.

(2.4. | Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická) 

Zápisy posluchačů do akademického roku 2013/2014

Zápisu se studenti účastní osobně, ve výjimečném případě určí zástupce, který se prokáže úředně ověřenou plnou mocí.

(23.3. | Fatra, a.s.) 

Staňte se návrhářem vlastního bytu na fatrafloor.cz

Není snadné představit si, jak bude vypadat položená podlaha v již zařízené místnosti. Při výběru vzoru je nutné myslet nejen na vhodné sladění vzoru podlahy s ostatním vybavením bytu, ale i na sladění s barevností stěn a nábytku.

(23.3.) 

Chemagazín: Unikátní trubička do krku se stala nejlepší českou inovací

Nejlepší tuzemskou inovací roku 2012 se stal projekt Degradabilní jícnový stent s degradabilním potahem, který pomáhá pacientům s onemocněním jícnu. Jedná se o trubičku, která rozšíří zúžený jícen například při nádoru, autonehodě nebo v jiné krizové situaci. Hlasovalo pro ni 41 procent účastníků Festivalu Česká inovace, který se konal 27. února v Národní technické knihovně v Praze.

(6.3.) 

VI. Aktualizace! Soutež mladý chemik

Nejlepší mladý chemik je z Pardubic

Pardubice; Ve čtvrtek 7. března se v prostorách ABC klubu Na Olšinkách konalo slavnostní vyhlášení 6. ročníku soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika. Soutěže se zúčastnilo více než 2 500 žáků osmých a devátých tříd ze 108 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Středočeského, Libereckého a Kraje Vysočina. Přestože většinu soutěžních kategorií opanovala ZŠ Cerekvice, pomyslný titul krále mladých chemiků nakonec zůstal v  Pardubicích.

(1.3.) 

Zažij chemii: Tři a půl miliardy žvýkaček

Ve městě nás obklopují skoro na každém kroku, i když si toho už asi ani nevšímáme. Úklidové firmy jim každoročně vyhlašují boj, ale zatím z něj nikdy nevyšly vítězně. Ovocné či mentolové žvýkačky, které jsme ještě před chvílí žvýkali, končí na chodníku, kde mohou vydržet i stovky let.

(1.3.) 

Zažij chemii: Aby zuby bílé byly

Stojí na začátku a konci každého dne většiny z nás, aby nás ochraňovala před agonií zubařského křesla. Na rozdíl od slepice a vajíčka víme naprosto přesně, že zubní pasta zde byla již před vynálezem kartáčku. Té dnešní se však podobala jen velmi vzdáleně.

(26.2.) 

Chemagazín: Počítačové modelování léčiv je díky českým vědcům snadnější

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Heidelberg Institute for Theoretical Studies navrhli počítačovou metodu, jež významně posouvá možnosti popisu halogenovaných sloučenin. Počítačové modelování je cenným nástrojem současné vědy a stává se nedílnou součástí farmaceutického průmyslu. Medicinálním chemikům počítačové modelování pomáhá k lepší orientaci v milionech dostupných sloučenin a k výběru těch, jež se mohou stát případnými léčivy.

(26.2.) 

Chemagazín: Vědci Mendelovy univerzity v Brně učinili významný objev v léčbě rakoviny

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně našli způsob, jak transportovat léky do nádorem postižené buňky, aniž by toxické sloučeniny zasáhly zdravé orgány. A to pomocí nanotransportéru léčiv. Právě značná toxicita chemoterapie v současné době neumožňuje aplikaci dostatečně vysokých dávek cytostatik potřebných ke zničení nádorových buněk. Za vším stojí objev proteinu apoferitinu, který dokáže ve své dutině vázat molekuly léčiv a cíleně tak dopravit lék k postižené tkáni. Tento objev zařadil tým Ústavu chemie a biochemie mezi excelentní vědecká pracoviště ve výzkumu cíleného transportu nanočástic v nanomedicíně. V léčbě nádorových onemocnění má výzkum vědců Mendelovy univerzity v Brně celosvětový význam.