Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(26.2.) 

Chemagazín: Počítačové modelování léčiv je díky českým vědcům snadnější

Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR ve spolupráci s Heidelberg Institute for Theoretical Studies navrhli počítačovou metodu, jež významně posouvá možnosti popisu halogenovaných sloučenin. Počítačové modelování je cenným nástrojem současné vědy a stává se nedílnou součástí farmaceutického průmyslu. Medicinálním chemikům počítačové modelování pomáhá k lepší orientaci v milionech dostupných sloučenin a k výběru těch, jež se mohou stát případnými léčivy.

(26.2.) 

Chemagazín: Vědci Mendelovy univerzity v Brně učinili významný objev v léčbě rakoviny

Vědci z Mendelovy univerzity v Brně našli způsob, jak transportovat léky do nádorem postižené buňky, aniž by toxické sloučeniny zasáhly zdravé orgány. A to pomocí nanotransportéru léčiv. Právě značná toxicita chemoterapie v současné době neumožňuje aplikaci dostatečně vysokých dávek cytostatik potřebných ke zničení nádorových buněk. Za vším stojí objev proteinu apoferitinu, který dokáže ve své dutině vázat molekuly léčiv a cíleně tak dopravit lék k postižené tkáni. Tento objev zařadil tým Ústavu chemie a biochemie mezi excelentní vědecká pracoviště ve výzkumu cíleného transportu nanočástic v nanomedicíně. V léčbě nádorových onemocnění má výzkum vědců Mendelovy univerzity v Brně celosvětový význam.

(26.2. | Vysoká Škola Chemicko Technologická v Praze) 

Národní kolo Chemické olympiády

Národní kolo 49. ročníku Chemické olympiády kategorií A a E, jehož pořadateli jsou Přírodovědecká fakulta Masarykovy univerzity v Brně, VŠCHT Praha a Národní centrum pro mladé chemiky, proběhlo 28. – 31. 1. 2013 na Přírodovědecké fakultě Masarykovy Univerzity v Brně.

(26.2. | Vysoká Škola Chemicko Technologická v Praze) 

Jak vybírat maso?

O mase, kvalitě masných výrobků i o tom, proč není nutné se obávat tmavě červeného hovězího masa hovořil 5. 2. 2013 v ČRo 2 Praha prof. Ing. Petr Pipek, CSc.

(26.2. | Fatra, a.s.) 

V podivuhodné historii igelitu měla slovo i Fatra

Ač z toho asi chemici nebo učitelé chemie nemají moc radost, výrazem IGELIT se v současné době pojmenovává mnoho produktů, aniž by tomu odpovídalo jejich složení. Samotné slovo igelit si cestu do našeho jazyka našlo v první polovině minulého století. A není to jediná zajímavost, která se k němu váže. Nutno podotknout, že na jeho šíření nejen v tehdejším Československu měla velký podíl také napajedelská Fatra.

(26.2. | Synthesia, a.s.) 

Český rozhlas: Generální ředitel Synthesie odpovídá na otázky (nejen) ohledně bezpečnosti

Celý rozhovor si můžete poslechnout na následujícím odkazu na stránkách českého rozhlasu

(26.2.) 

Chemagazín: Nové výzkumné centrum v biologickém areálu AV ČR: Pražská infrastruktura pro strukturní biologii a metabolomiku

chemagazin-clanky-362-1

Špičkové technologie potřebné pro výzkum medicínsky důležitých molekul s ohledem na včasnou detekci závažných onemocnění a lepší porozumění jejich mechanismům mají nyní k dispozici vědci působící v biologickém areálu Akademie věd ČR v pražské Krči. Zde bude totiž v pondělí 14. ledna 2013 ve 14 hodin (v kinosále Fyziologického ústavu AV ČR, Vídeňská 1083, Praha 4) slavnostně zahájen projekt Pražská infrastruktura pro strukturní biologii a metabolomiku (PISBM). Realizoval ho Mikrobiologický ústav (MBÚ) AV ČR v rámci 4. výzvy Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost.

(26.2.) 

Chemagazín: U Prahy bude vědecký areál za miliardy. Hlásí se badatelé z Číny (HN)

biocev-vizualizace_4

Hospodářské noviny: Středočeská obec Vestec až dosud lákala hlavně Pražany, kteří si chtěli postavit rodinný dům v bezprostředním okolí hlavního města. Teď k nim přibyly desítky čínských vědců – ti už se totiž začali hlásit, že by chtěli pracovat v areálu Biocev, který tam na jaře začnou za 2,3 miliardy korun stavět Akademie věd a Karlova univerzita. Půjde o jedno ze šesti špičkových center, jejichž vznik v Česku podpořila EU.

(26.2.) 

Chemagazín: Způsob interakce insulinu s jeho receptorem byl objasněn díky společnému úsilí vědců ze tří kontinentů

chemagazin-clanky-363-1

Insulin je jedním z nejdůležitějších hormonů organismu. Ztráta schopnosti produkce insulinu či neschopnost organismu insulin využít vede k chronickému onemocnění zvanému diabetes mellitus, nebo-li cukrovka. Cukrovka je stále vážnější celosvětový problém. Odhaduje se, že v roce 2011 dosáhl počet světových diabetiků 366 miliónů, přičemž se očekává, že za 20 let jich bude již 550 miliónů. Pro vývoj nových léčiv proti cukrovce je důležité pochopit způsob interakce insulinu s jeho receptorem na povrchu buněk.

(25.2. | Fatra, a.s.) 

PF 2013

Přejeme všem našim zákazníkům, dodavatelům a zaměstnancům jen to nejlepší strávení Vánoc a všechno dobré do roku 2013.

Vážíme si dosavadní spolupráce a budeme se těšit na její pokračování.

Fatra, a.s.