Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(9.11.) 

Kontaktní čočky slaví výročí

Nedávno si československá vědecká obec připomněla významné výročí - sto let od narození geniálního českého chemika Otto Wichterleho, jenž se usadil v obecném povědomí lidí především jako vynálezce měkkých kontaktních čoček. Protože kontaktní čočky stojí za bystrozrakostí mnohých z nás, připomeňme si i je.

(1.11.) 

Úvod do vitamínů

Kromě základních živin existují i jiné látky, které jsou nezbytné pro život a působí v nesmírně malých koncentracích. Mezi tyto látky řadíme právě vitaminy. Definice vitaminů je nepřesná a proto se mnohdy liší názory, zda má být daná látka mezi ně řazena, zvláště po zdokonalení znalostí o těchto látkách a o mechanizmu jejich působení. Projevy nedostatku vitaminů jsou známy už od starověku, kdy nebyla jasná jejich příčina, a proto se léčily víceméně náhodně. První pojem vitamin použil polský chemik K. Funk v roce 1911, kdy vytvořil tzv. vitaminovou hypotézu.

(4.10. | Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická) 

Novopečení bakaláři na FChT Univerzity Pardubice

V září letošního roku probíhaly na Fakultě chemicko-technologické Univerzity Pardubice státní závěrečné zkoušky studentů bakalářských programů spojené s obhajobou bakalářské práce.

Zeptali jsme se několika novopečených bakalářů z různých oborů na jejich názor na studium, obsah jejich bakalářky a jak vidí svoji budoucnost. Níže uvádíme krátký rozhovor.

(4.10.) 

Výroba železa

Železo je svým výskytem druhým nejrozšířenějším kovem na Zemi. Předpokládá se, že Zemské jádro je tvořeno převážně železem, kobaltem a niklem. Železo mělo také ale i významné postavení v historii.

(30.9.) 

Aerogely aneb "zmrzlý kouř"

Zmrzlý kouř, tuhý kouř, pevný vzduch - to přesně jsou slangové výrazy označující skupinu materiálů, o kterých se v tomto článku zmíníme. Tyto materiály nesou označení aerogely. Aerogely jsou materiály, které se připravují z gelů a jsou následně zbaveny kapalného rozpouštědla.

(20.9.) 

Děkujeme za návštěvu konference Mozky budoucnosti

V Pardubicích dnes začala konference Mozky budoucnosti. Jejím úkolem je upozornit na problematiku technických oborů, které trápí dlouhodobý odliv studentů. Firmy, které pak hledají kvalifikované pracovníky do svých provozů, mají často problém zaměstnance najít.

(16.9.) 

Generické léky

V posledních letech se stále častěji setkáváme s generickými léky. V lékárnách v poslední době slýcháme, že nám mohou nabídnout levnější alternativu léku, který potřebujeme. Ale co vlastně jsou generické léky a jaké jsou rozdíly mezi tímto léčivem a originálem? Ve stručnosti existuje pro každou léčivou látku vždy pouze jediné originální lék a až desítky „kopií“ generických léčiv.

(11.9.) 

Projekt Chemie je všude kolem nás!

CIAAU_NET

Projekt Chemie je všude kolem nás (Chemistry Is All Around – Network) se zaměřuje na téma zvýšení zájmu studentů o studium chemie. Nabízí žákům i jejich učitelům širokou databázi výukových materiálů z oblasti chemie, snaží se o propojení a sdílení poznatků mezi odborníky a učiteli a o odstranění bariér mezi nimi.

(5.9.) 

Velká studentská soutěž pro vysokoškoláky

Nakladatelství Academia vyhlašuje 2. ročník studentské soutěže určené studentům a absolventům českých vysokých škol se sídlem v České republice. Záměrem je dát možnost mladým, ještě neobjeveným autorům vydat svou magisterskou práci pod hlavičkou předního českého nakladatelství a pro čtenáře objevit nový talent české vědy.

(4.9.) 

Vyhraj studijní cestu do rozvojové země!

Rozvojovka pořádá v rámci evropské kampaně Food Right Now – Postavme se hladu! kreativní soutěž pro mladé lidi ve věku od 18 do 25 let. Stačí navrhnout plakát na téma „Příčiny hladu ve světě a možnosti jejich řešení“. Cílem je upozornit na problematiku hladu, konkrétní oblasti potýkající se s nedostatkem jídla i propojení s vyspělým světem. Výherce získá možnost jet v průběhu roku 2014 na studijní cestu do rozvojové země. Díla je nutné odevzdat do 30. října 2013.

Více informací se dozvíte na stránkách http://www.rozvojovka.cz/kreativnisoutez nebo v přiloženém letáku.

  FRN_kreativnisoutez_jedna (627,14 kB)