Home / SVĚT CHEMIE / POPULÁRNÍ CHEMIE / Zajímavosti ze světa chemie / The pitch drop experiment

The pitch drop experiment

Možná si říkáte, co je to za název článku. A proč je vlastně anglicky? Odpověď je celkem jednoduchá. Pod tímto pojmem si ve vyhledávačích můžete nalézt nejstarší laboratorní experiment. Tento fakt je dokonce potvrzen i v Guinessově knize rekordů. A od kdy vlastně tento experiment běží? S experimentem začal už v roce 1927 profesor Thomas Parnell, který chtěl ilustrovat překvapivé vlastnosti látek, které se denně používají.

O co v tomto experimentu vlastně jde? Experiment je z pohledu fyzikální chemie zaměřen na určení tekutosti a viskozity látky. Překvapivým faktem však je, že látkou, kterou použil profesor Parnell, je pryskyřice používaná jako těsnění na lodích. Za pokojové teploty se pryskyřice chová jako pevná látka. Pokud do ní uhodíte kladivem, rozbijete ji na kousky. A přesto lze u látky pozorovat vlastnosti kapalin, kterou vlastně je.

Experiment, jak bylo řečeno v úvodu, započal v roce 1927. Tehdy profesor Parnell zahřál pryskyřici tak, aby jí mohl naplnit nálevku, která měla zatavený stonek. Po naplnění nálevky nechal pryskyřici zchladnout a po 3 letech odřízl stonek nálevky, aby mohla pryskyřice odtékat. Podmínky experimentu nejsou nijak řízeny, jinými slovy, experiment probíhá za atmosférických podmínek. Z toho vyplývá, že rychlost toku pryskyřice se mění v závislosti na ročním období. A takto pryskyřice odtéká ze stonku nálevky už 83 let. A kolik kapek zatím odkáplo? Kdo čeká víceciferné číslo, ten se mýlí. Letos totiž odkápla kapka s pořadovým číslem 9. Díky tomu, že kapalina ze stonku nálevky odkapává takto pomalu, je možno určit i její viskozitu, která dosahuje úctyhodného čísla - je totiž sto miliardakrát viskóznější než voda.

Paradoxním faktem je rovněž to, že odkápnutí prvních 8 kapek nebylo nikým spatřeno.

Pro zájemce o shlédnutí videa, spojené s tímto experimentem přikládám webové odkazy. První z nich je spojen s originálním experimentem probíhajícím na Univerzitě v Queenslandu v Austrálii. Druhý odkaz vás pak nasměruje na stránky Univerzity v Dublinu v Irsku, kde podobný experiment funguje od roku 1944.

http://smp.uq.edu.au/content/pitch-drop-experiment

http://www.tcd.ie/Physics/tar-experiment/

 

Autor: Martin Kout, MKout@seznam.cz


Komentáře