Home / SVĚT CHEMIE / Novinky

Novinky

(25.8. | Vysoká Škola Chemicko Technologická v Praze) 

Mytí ovoce nestačí, voda pesticidy neodstraní

citrus

Hlavní závěry výzkumu obsahu pesticidů v citrusech, který byl prováděn na Ústavu analýzy potravin a výživy, byly zmíněny v reportáži odvysílané v Událostech České televize. Záznam vysílání zde.

(19.8.) 

Alchymie - po stopách chemického prapůvodu

Slovo alchymista vnutí člověku představu o nepříliš důvěryhodném až směšném chlapíkovi, snažícím se na dvoře císaře Rudolfa II. vyrobit zlato ze švestek, zhmotnit tmu či rozbít kladivem atom olova. Dnes označována za pavědu, kdysi dávno velmi vážná snaha přeměnit levné kovy v kovy drahé a připravit zázračný elixír nesmrtelnosti.

(6.8. | Vysoká Škola Chemicko Technologická v Praze) 

Čtyři medaile z Hanoje pro Čechy!

Mezinárodní chemická olympiáda v Hanoji vyvrcholila 28. 7. 2014 slavnostním vyhlášením výsledků. Studenti českého reprezentačního týmu potvrdili pozici České republiky a v konkurenci 291 účastníků ze 75 zemí světa získali opět čtyři medaile.

(29.7.) 

S anestézií do říše snů...

Anestetika nám dopřávají pohodlí zaspání většinou nepříjemných zásahů do našeho těla, a tak se místo bolestivé agónie a pohledu do svého „nitra“ probouzíme již po zákroku se spravenou nohou, vyndaným slepým střevem nebo třeba většími ňadry.

(23.7.) 

Je zmrzlina moc chemická a kalorická?

Zmrzlina je oblíbená lahůdka a horké letní měsíce přímo vybízí k její zvýšené konzumaci. Dlouhodobě nejoblíbenější příchutí je vanilková, následována čokoládovou. "Velký hitem se v poslední době stávají netradiční chuti, jako například rumový oříšek a červený meloun. Obecně platí, že čím je venku větší teplo, tím víc se prodávají ovocné příchutě," říká specialista na zmrzliny Oldřich Šmerda z Mlékárny Hlinsko.

(7.7.) 

Zažij chemii: Fungovalo by cédéčko bez chemie? To víte že ne...

Kompaktní disk sice může vypadat tak trochu jako mladší bratr gramofonové desky, avšak společný mají jen tvar a skutečnost, že oba dva jsou audionosiče. Způsob záznamu i reprodukce se samozřejmě diametrálně liší a stejně tak materiál i technologie, kterou se vyrábí.

(30.6. | Vysoké učení technické v Brně, Fakulta chemická) 

Navštivte ve videospotu naše Centrum materiálového výzkumu

Ve video prezentaci Vám přiblížíme špičkově vybavená pracoviště našeho výzkumného Centra materiálového vyzkumu, a to v oblasti chemie materiálů, a v oblasti transportních systémů a senzorů.

(24.6.) 

Vaříme, udíme, grilujeme... s chemií

„Přátelé, já vopravdu nevim, já bych vám to neradil, já totiž všechno sežeru. Já když du z práce, tak celou hodinu nakupuju, plnou tašku toho nesu… A já jak už to vidim za výkladem, tak na to dostanu tak strašnou chuť, že až z toho zeslábnu. A tak rychle nakoupim a du domu. Ale to já nejdu, to já utikam. A doma to všechno sežeru…“

(16.6. | Vysoká Škola Chemicko Technologická v Praze) 

Nová kniha "Potravinářské zbožíznalství"

Kniha Potravinářské zbožíznalství kolektivu autorův čele s prof. Janou Dostálovou a prof. Pavlem Kadlecem je určena pro zájemce z řad široké veřejnosti, ale také jako studijní materiál pro středo i vysokoškoláky. Zajímavé informace v ní najdou i pracovníci kontrolních orgánů ze zemědělství i zdravotnictví. A zcela jistě ji uvítají nutriční terapeuti, výživoví poradci i distributoři potravinářského zboží.

(9.6. | Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická) 

Nejlepší mladý chemik České republiky je z Vyškova

Druhý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR zná svého vítěze: stal se jím Martin Mátl z Vyškova.