Home / SVĚT CHEMIE / POPULÁRNÍ CHEMIE / Zajímavosti ze světa chemie / Zažij chemii: Tajemství paintballové kuličky

Zažij chemii: Tajemství paintballové kuličky

Paintball je velmi mladý sport. Jeho počátky se datují do 70. let 20. století, kdy Nelson Paint Company vyvinula plynovou pistoli a značkovací kuličky pro použití například v dřevařství a při chovu zvířat. Původně měla pistole značkovat stromy k pokácení, zvířata k poražení nebo k prakticky čemukoli jinému, na čem byla potřeba dočasná značka udělaná z větší vzdálenosti.

Dva kamarádi Charles Gaines a Bill Gurnsey ale přišli s kreativnějším využitím plynové pistole a barevných kuliček. Tuto zbraň si zvolili pro svou nově vymyšlenou hru, kterou nazvali Národní hrou o přežití (The National Survival Game). První paintballový souboj se odehrál v roce 1981 na poli, kde proti sobě stálo 14 hráčů s průmyslovým značkovačem a bez jakýchkoliv ochranných pomůcek. Doba naštěstí pokročila, proto se paintball nyní hraje v ochranných oblecích a maskách.

Sklo nahradila želatina

Původní značkovací kuličky byly vyráběné ze skla, plněné nejedlými olejovými barvami. Dnešní jsou z důvodu častého proniknutí vnitřní kapaliny do pusy plněné polyethylenglykolem a dalšími netoxickými ve vodě rozpustnými přísadami a barvivy. Schránku samozřejmě také netvoří sklo, ale želatina. Celá kulička je tvořena běžnými látkami, které můžeme najít v našich potravinách, přestože jako celek moc dobře nechutná. Vzhledem ke své vodní bázi se barva také mnohem lépe dostává z oblečení než barvy olejové.

Bližší pohled na polyethylenglykol

Polyethylenglykol, jako hlavní látka zastoupená v kuličce, je komerčně významný polyether, který má využití v kosmetice, biomedicíně nebo farmaceutice. Klasicky se vyrábí polymerizací ethylenglykolu (ethandiolu, (CH2OH)2), jenž vzniká z ethylenu (C2H4) přes ethylenoxid (oxiran, C2H4O). Ethylen je jedním ze základních produktů ropy i zemního plynu a vyrábí se také v Unipetrolu.

Drsnější verze paintballu

Kuličky podobné těm paintballovým jsou také používané zásahovými jednotkami pro omráčení nepřítele. Říká se jim pepřové kuličky a jsou plněné extra pálivou látkou na bázi kapsaicinu (alkaloid způsobující pálivost chilli papriček), která se používá také v pepřových sprejích. Jejich skořápka je vyrobená z plastu a vzhledem k mnohem větší rychlosti výstřelu způsobuje nemalou fyzickou bolest.

 
Autor: Zazijchemii.cz


Komentáře