Home / SVĚT CHEMIE / POPULÁRNÍ CHEMIE / Zajímavosti ze světa chemie

Zajímavosti ze světa chemie

Sklo, tradičně i netradičně

České sklo je ve světě stejně známé jako francouzské víno, či maďarské klobásy. Jeho původ je však někde jinde. Objev skla je datován do doby3 tisíce let před naším letopočtem v oblasti Blízkého východu. Přesné místo, či stát není znám, ale vypráví se legenda o Féničanech, kteří zakotvili u písečného pobřeží a po náročném dnu si rozdělali na pobřeží oheň. Po uhašení si povšimli malých lesklých kousků skla.

Zažij chemii: Tajemství paintballové kuličky

Paintball je velmi mladý sport. Jeho počátky se datují do 70. let 20. století, kdy Nelson Paint Company vyvinula plynovou pistoli a značkovací kuličky pro použití například v dřevařství a při chovu zvířat. Původně měla pistole značkovat stromy k pokácení, zvířata k poražení nebo k prakticky čemukoli jinému, na čem byla potřeba dočasná značka udělaná z větší vzdálenosti.

Zažij chemii: Zapík, aneb s butanem v kapse

Dobrý sluha, ale zlý pán, to je oheň.  Teplo dávající, ale také zkázný. V dávných dobách, kdy rozdělání ohně mohlo znamenat rozdíl mezi životem a smrtí, dostává věta "Nemáte oheň?" úplně jiný význam než dnes, kdy Prométheův dar nosí lidé v instantní podobě po kapsách. Avšak vždy tomu tak nebylo.

Zažij chemii: Alkohol

Dokáže zpomalit naše reakce, zhoršit úsudek a znepřesnit pohyby. Je nám po něm špatně, způsobuje nám výpadky paměti a může být příčinou nevysvětlitelných spálenin od koberce na našem obličeji. Přes to všechno za něj dobrovolně utrácíme naše peníze, abychom mohli bojovat předem prohraný boj. Řeč je samozřejmě o příslovečné metle lidstva - alkoholu.

Zažij chemii: Aby zuby bílé byly

Stojí na začátku a konci každého dne většiny z nás, aby nás ochraňovala před agonií zubařského křesla. Na rozdíl od slepice a vajíčka víme naprosto přesně, že zubní pasta zde byla již před vynálezem kartáčku. Té dnešní se však podobala jen velmi vzdáleně.

Hoří, má panenko

Představte si zpomalený záběr jako ve filmu. Ruka bere ze stolu zápalky, otevírá krabičku, vytahuje sirku a škrtá. Ke stropu vyšlehne plamen, místností se rozprostře trocha kouře na úvod, pach páleného fosforu a síry. Plamen zápalky se přibližuje ke knotu svíčky a svíčka… hoří.

Proč je v zimě sůl nad zlato?

Že pohádky nelžou, se můžeme přesvědčit každou zimu. Stačí, když se na silnicích a chodnících vytvoří skluzavky, vůkol se rozléhá klení chodců a řidičů, je slyšet praskání ledu, aut i kos . Potom určitě oceníme i obyčejnou sůl.

Klan létajících genů

Existují události, které se opakují každoročně. Tvůrci večerních zpráv toho rádi využijí a do svého programu vždy zařadí nějakou tu osvědčenou vatu. První školní den je dávno ten tam, na sněhové závěje si ještě počkáme, pneumatiky budeme měnit až v listopadu. Co teď?… Dáme chřipku.

Zažij chemii: Kouzlo diskety

Většina z dnešních náctiletých se s ní pravděpodobně nikdy naživo nesetkala a představuje pro ně stejný historický formát jako například magnetofonová kazeta. S tou má disketa překvapivě docela hodně společného.

Zažij chemii: Tři a půl miliardy žvýkaček

Ve městě nás obklopují skoro na každém kroku, i když si toho už asi ani nevšímáme. Úklidové firmy jim každoročně vyhlašují boj, ale zatím z něj nikdy nevyšly vítězně. Ovocné či mentolové žvýkačky, které jsme ještě před chvílí žvýkali, končí na chodníku, kde mohou vydržet i stovky let.