Home / Pardubice přivítají nejlepší mladé chemiky České republiky

Pardubice přivítají nejlepší mladé chemiky České republiky

V úterý 13. června 2017 bude Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice hostit chemické talenty. Pátý ročník celostátního finále soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR rozhodne o tom, kdo se stane žákovským mistrem republiky v chemii.

Soutěž je určena žákům osmých a devátých tříd základních škol a její oblastní kola probíhala od října loňského roku v deseti pořadatelských centrech: SPŠCH Pardubice, MSŠCH Praha, SPŠCH Brno, SOŠTZ Lovosice, SPŠ Hranice, SŠLCH Olomouc, SPŠCH Ostrava, ISŠ-COP Valašské Meziříčí, SPŠ Otrokovice a SUPŠ Karlovy Vary. Celkem se klání zúčastnilo téměř 14 000 žáků. Čtyřicet nejlepších po absolvování tří regionálních kol postoupilo do finále.

„Celostátní finále se koná v místě, kde soutěž před deseti lety vznikla a kde má chemie téměř stoletou tradici. Představuje završení spolupráce všech stupňů školství s průmyslovými podniky, které soutěž v průběhu roku podporovaly, a pro soutěžící bývá silným motivačním zážitkem,“ konstatuje Petr Kalenda, děkan pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. „O nadané žáky má naše fakulta zájem, protože jim dokáže poskytnout ideální podmínky pro další růst. Velmi nás proto těší, že mnozí finalisté se k nám po maturitě vracejí a stávají se našimi studenty,“ doplňuje profesor Kalenda.

Čtyřicítku finalistů čeká nejprve test teoretických znalostí a poté zkouška laboratorních dovedností. Zadání soutěžních úloh je týmovou prací pedagogů pořádající fakulty. Součet bodových zisků z obou částí soutěže rozhodne o vítězi.

Talentovaní chemici ale nebudou jen soutěžit. „Pro finalisty i jejich učitele jsme připravili zábavně vzdělávací doprovodný program. Součástí finálového dne bude komentovaná projekce dokumentů festivalu Ekotopfilm, zaměřených na oblast udržitelného rozvoje. Kromě toho proběhnou také exkurze v prostorách fakulty a ukázky efektních chemických pokusů,“ přibližuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která celostátní klání organizačně zajišťuje.

Slavnostní vyhlášení výsledků a předání cen se uskuteční na akademické půdě za přítomnosti řady významných hostů. Díky partnerům finále se všichni soutěžící mohou těšit na hodnotné ceny. Ti nejlepší si odnesou notebook, chytrý telefon, tablet nebo elektronickou čtečku. Pořádající fakulta navíc věnuje prvním pěti finalistům příslib stipendia během prvního roku studia na FChT Univerzity Pardubice v celkové hodnotě 120 000 Kč.

„Letošní ročník soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR je výjimečný nejen rekordní účastí téměř 14 000 žáků, ale i zvýšeným zájmem firem a společností, podporujících klání na regionální úrovni. Velmi přínosné je také zapojení ministerstva školství jako spoluvyhlašovatele soutěže. Mladý chemik je v tuto chvíli nejefektivnějším způsobem propagace chemie u nastupující generace a z dlouhodobé perspektivy pomáhá řešit aktuální nedostatek středoškolsky i vysokoškolsky vzdělaných odborníků v našem oboru,“ uzavírá Ivan Souček, ředitel Svazu chemického průmyslu České republiky, který je vyhlašovatelem, generálním partnerem a pořadatelem celostátního finále.

Více informací na

www.mladychemikcr.cz

Poděkování partnerům

Pořadatel celostátního finále:

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice

Vyhlašovatel, generální partner a pořadatel:

Svaz chemického průmyslu České republiky

Spoluvyhlašovatel:

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy České republiky

Marketingový partner:

Czech marketing, s.r.o.

Mediální partner:

Ekotopfilm s.r.o.

Mediální partneři regionálních kol:

CHEMAGAZÍN, s.r.o., 5+2 dny, Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, Česká chemie, Radio Blaník, Radio Haná, Televize Přerov s.r.o., Týdeník Pernštejn

Pořadatelé regionálních kol:

Střední průmyslová škola chemická v Pardubicích, Masarykova střední škola chemická Praha, Střední odborná škola technická a zahradnická Lovosice, Střední průmyslová škola v Hranicích, Střední škola logistiky a chemie Olomouc, Střední průmyslová škola chemická Brno, Střední průmyslová škola chemická akademika Heyrovského Ostrava, Integrovaná střední škola - Centrum odborné přípravy Valašské Meziříčí, Střední uměleckoprůmyslová škola Karlovy Vary a Střední průmyslová škola Otrokovice

Partneři regionálních kol:

Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Pardubický kraj, Synthesia, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, PRECHEZA a.s., Lovochemie, a.s., PREOL, a.s., Spolchemie, a.s., Unipetrol, a.s., Teva Czech Industries s.r.o., Farmak, a.s., Dow Europe GmbH, Glanzstoff – Bohemia s.r.o., Flexfill s.r.o., Gumotex, a.s., Oncomed Manufacturing a.s., Synthon, s.r.o., Zentiva Praha, BorsodChem MCHZ, s.r.o., DEZA, a.s., Fatra, a.s., CS CABOT, spol. s r. o., Synthomer, Sokolovská uhelná, a.s., Continental Barum, s.r.o. Otrokovice, Mitas, a.s., Gumárny Zubří, a.s., Biocel Paskov, a.s., Ústecký kraj, Zlínský kraj, Moravskoslezský kraj, Odborový svaz ECHO, Cerea, a.s., EXPLOSIA, a.s., Severochema, družstvo pro chemickou výrobu Liberec, Komerční banka, Synthos Kralupy, a.s., Aerosol - service a.s., Alfredo catering, Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., SHIMADZU – organizační složka Praha, Vodní sklo, a.s., VWR, s.r.o., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Lach-Ner, s.r.o., ABL&E – JASCO, AGROFERT, a.s., MERKAT, spol. s r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., GeoEko, ZO OS Echo Synthesia, Svět techniky Ostrava, KAVALIERGLASS, a.s., Východočeské divadlo Pardubice, Statutární město Pardubice

3-tz-mlady_chemik_cr_2016-2017-3

Komentáře