Home / Nejlepší mladý chemik pěti krajů je z Nového Boru

Nejlepší mladý chemik pěti krajů je z Nového Boru

Pardubice; V úterý 22. března se v pardubickém ABC klubu konalo slavnostní vyhlášení 9. ročníku regionálního kola soutěže Hledáme nejlepšího Mladého chemika ČR. Klání se zúčastnilo téměř pět tisíc žáků devátých tříd ze 143 základních škol pěti krajů: Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Přestože polovinu soutěžních kategorií opanovala ZŠ Cerekvice nad Loučnou, titul nejlepšího mladého chemika nakonec putoval do Nového Boru.

Slavnostního zahájení se ujal ředitel pořádající Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích Jan Ptáček a významní hosté z řad partnerů soutěže: generální ředitel společnosti Synthesia Josef Liška, děkan Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petr Kalenda, vedoucí personálního oddělení Lučebních závodů Draslovka Kolín Vlastislav Uchytil, projektový manažer Svazu chemického průmyslu ČR Jan Kvarda a vedoucí oddělení vzdělávání Pardubického kraje Miloslava Drábková. Všichni řečníci poblahopřáli žákům k dosaženým úspěchům a zdůraznili potřebnost studia chemie a technických oborů, které nabízejí vynikající možnosti uplatnění na pracovním trhu.

Jako první byly vyhlášeny výsledky soutěže o nejlepší školu. Již tradičně zvítězila ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která je stálicí Mladého chemika a každoročně obsazuje nejvyšší příčky. Druhé místo získala pardubická ZŠ Polabiny 3, rovněž jedna z nejúspěšnějších škol v historii soutěže. Třetí místo vybojovali žáci ze ZŠ náměstí Míru Nový Bor.

Soutěž o nejlepšího učitele přinesla shodné pořadí. Pomyslnou královnou kantorů se stala Dagmar Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou, která si odnesla voucher na relaxační odpoledne v Lázních Bohdaneč. „Letošního vítězství si nesmírně vážím, protože konkurence byla obrovská. Neustále rostoucí úroveň soutěže klade větší nároky nejen na žáky, ale i na učitele, kteří je připravují,“ svěřila se vítězka. Druhé místo a kuponové předplatné Východočeského divadla Pardubice získal Petr Císař ze ZŠ Polabiny 3 a bronzovou příčku obsadila Věra Duchoslavová ze ZŠ náměstí Míru Nový Bor. Ta se může těšit na večeři pro dva ve sklářské restauraci Ajeto v Novém Boru.

Soutěž o nejlepší projekt na téma Odpady a recyklace přinesla překvapení na první pozici. Nejzdařilejší projekt s názvem Čistírna odpadních vod vytvořili žáci ZŠ J. A. Komenského Brandýs nad Orlicí. Jejich prezentace obsahovala mimořádně zdařilé ztvárnění osudu a putování znečištěné vody. „Snažili jsme se ukázat, jak složitým procesem musí použitá voda projít, než se stane zase čistá. Voda totiž není samozřejmost, ale dar, a podle toho bychom se k ní měli chovat. Naše prezentace se nesla v hudebním duchu a kromě autorských písní zazněly i zhudebněné básně Jana Skácela, které se vyznačují hlubokou moudrostí a pokorou před přírodními zákony,“ uvedla Dita Dvořáková, jejíž třída vyhrála přenosnou laboratoř od firmy Lach-Ner. Druhé místo obsadila pardubická ZŠ Polabiny 3 a odnesla si sadu laboratorního skla od společnosti Kavalierglass. Třetí skončila ZŠ Komenského Nové Město nad Metují, která získala UV lampu a sadu chemických pomůcek od firmy ABL&E-JASCO.

Hlavní soutěžní kategorií byla soutěž jednotlivců, která se vyhlašovala na závěr. Nejlepším mladým chemikem se stal Marek Opelka ze ZŠ náměstí Míru v Novém Boru. „Vítězství jsem rozhodně nečekal. V duchu jsem pomýšlel na umístění kolem desátého místa, i to by bylo pěkné. Teď jsem ale šťastný, že jsem vyhrál a získal další motivaci. Chemie je totiž mým největším koníčkem a jednou bych ji chtěl studovat i na vysoké škole,“ komentoval svůj úspěch nejlepší mladý chemik, který získal iPad Apple. Na druhém místě se umístila Vanesa Víšková ze ZŠ Cerekvice nad Loučnou a odnesla si chytrý telefon Xiaomi. Třetí místo obsadil Matouš Řehák ze stejné školy, kterému byl odměnou externí záložní disk od společnosti Draslovka a DVD přehrávač Sencor od firmy Glenmark Pharmaceuticals.

Pro prvních šest jednotlivců ale soutěž ještě neskončila. Postoupili totiž do celostátního finále, které se pod patronátem Svazu chemického průmyslu ČR uskuteční 1. června 2016 v prostorách pořádající Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice.

V rámci slavnostního předávání cen došlo také na zvláštní ocenění. Ředitel SPŠCH Pardubice Jan Ptáček předal čestné uznání za mimořádné zásluhy děkanovi Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice Petru Kalendovi, který se zásadním způsobem zasloužil o popularizaci soutěže a jehož fakulta již čtvrtým rokem pořádá celostátní finále jednotlivců. Zvláštní cenu za organizaci získala také Alena Volejníková ze SPŠCH Pardubice, autorka projektových zadání a odborná garantka soutěže.

Po slavnostním předání cen následoval zábavný program. Pohybové studio Hroch předvedlo moderní formu tanečního umění, mistr světa ve freestyle fotbalu Jan Weber potvrdil pověst žonglérského mága, který dokáže udržet ve vzduchu prakticky cokoli. V předsálí probíhaly ukázky chemických pokusů v podání žáků SPŠCH, v provozu byl také kosmetický salon, kde se odvážní hosté nechávali zkrášlit mladými vizážisty pardubické průmyslovky. Příjemnou atmosféru dotvářela hudební produkce zakončená diskotékou. „Letošní ročník soutěže přinesl rekordní účast a zapojení mnoha nových regionů. Téměř 5 000 soutěžících je jasným důkazem, že chemie získává opět renomé zajímavého a perspektivního oboru, kterému stojí za to se věnovat. Nabízí totiž vynikající možnosti jak studijního, tak i pracovního uplatnění. Dnešní odpoledne je poděkováním všem partnerům, soutěžícím i učitelům, kteří se zasloužili o to, že Mladý chemik je stále vyhledávanější událostí. Zvláštní poděkování patří agentuře Czech marketing, které se intenzivní organizační péčí podařilo z malé regionální soutěže vypěstovat klání zvučného jména a celostátního dosahu,“ uzavřel ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Více informací na www.mladychemik.cz a www.mladychemikcr.cz

Poděkování partnerům:

Soutěž se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové a Svazu chemického průmyslu ČR

Generálními partnery soutěže jsou Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Pardubický kraj, Synthesia, a.s., a Lučební závody Draslovka a.s. Kolín

Hlavním partnerem soutěže je Odborový svaz ECHO

Středními partnery soutěže jsou Cerea, a.s., EXPLOSIA, a.s., Komerční banka a Alfredo catering

Partnery soutěže jsou Lach-Ner, s.r.o., Glenmark Pharmaceuticals, s.r.o., Radka spol. s.r.o. Pardubice, LONZA BIOTEC s.r.o., SHIMADZU Handelsgesellschaft mbH, VWR, s.r.o., ABL&E – JASCO, Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Eppendorf Czech & Slovakia, s.r.o.,BIO-RAD spol. s r.o.,ZO OS Echo Synthesia, AGROFERT, a.s., KAVALIERGLASS, a.s.,MERKAT,spol. s r.o.,Východočeské divadlo Pardubice, Statutární město Pardubice

Marketingovým partnerem akce je Czech marketing s.r.o.

Mediálními partnery jsou CHEMAGAZÍN, Deník, Český rozhlas Pardubice, Učitelské noviny, 5+2 dny, Rádio Blaník

chem-loga-reg

Komentáře