Home / SVĚT CHEMIE / POPULÁRNÍ CHEMIE / Zajímavosti ze světa chemie / Ryby – zdravé i jedovaté

Ryby – zdravé i jedovaté

Jsou ryby vždy nezbytnou součástí zdravého jídelníčku? Jaké látky obsahuje rybí maso? Může nám konzumace ryb nějak uškodit? Jaký vliv má znečištěná voda na kvalitu rybího masa? Na tohle vše a ještě na mnoho dalších otázek najdete odpověď v několika následujících odstavcích.

V současné době se lidé hodně zabývají zdravým životním stylem a tudíž i zdravou stravou. Rybí maso je všeobecně doporučovanou součástí zdravého jídelníčku, neboť je bohaté na minerální látky a na vitamíny D, E, K a A, které jsou rozpustné v tucích. Je také zdrojem omega-3 mastných kyselin. Ty mají vliv na řadu procesů v lidském těle. Podporují imunitní systém, rozvoj mozku u dětí, působí protizánětlivě a preventivně proti kardiovaskulárním onemocněním. Důkazem blahodárných účinků těchto látek na lidský organismus jsou například Eskymáci žijící v Grónsku. Ti se totiž živí především rybím masem a byl u nich zaznamenán mnohem nižší výskyt infarktů než třeba u obyvatel naší republiky. Rybí maso zároveň obsahuje méně tuku než maso suchozemských živočichů a je lépe stravitelné díky krátkým svalovým vláknům a velmi malému množství nestravitelného vaziva.

Přes všechny zmíněné pozitivní skutečnosti nám nemusí konzumace ryb vždy prospívat, o tom se zpívá i ve známé vánoční koledě: „Tyhle ryby neměly by maso míti samou kost, říká táta vždy, když chvátá na pohotovost…“ Skutečným rizikem při konzumaci však není pouze obsah velkého počtu kostí, ale především obsah jedovatých a zdraví škodlivých látek. Kostí se totiž snadno zbavíme, jestliže rybu zvládneme správně vykostit. Chemické látky uložené ve svalové tkáni je však téměř nemožné odstranit.

Škodlivé látky se do rybího masa dostávají nejčastěji ze znečištěné vody. Jsou to organické i anorganické sloučeniny i elementární prvky.V současné době se hygienici potravin poměrně často zabývají zejména přítomností těžkých kovů v rybách. Mezi těžké kovy řadíme třeba rtuť, olovo či kadmium. V mase je obsaženo většinou pouze stopové množství těchto prvků, takže se člověk neotráví okamžitě, jenže kovy se ukládají v organismu a může tak dojít ke chronické otravě. Třeba chronická otrava rtutí postihuje převážně nervový systém. Je-li náš organismus vystaven vlivům rtuti dlouhodobě, objevují se poruchy chování, zvýšená dráždivost, ztráta paměti či poruchy spánku a další zdravotní problémy.

Abychom zabránili konzumaci škodlivých látek spolu s rybami, je důležité konzumovat maso z důvěryhodných zdrojů. Pokud rybaříme, tak ryby určené ke konzumaci nelovíme ve znečištěných řekách. Naštěstí v současnosti maso prochází hygienickými kontrolami a limity, které musí splňovat, jsou poměrně přísné. Konzumace rybího masa je tedy zdraví prospěšná, jen je třeba uvědomit si riziko obsahu chemických látek.

 

Autor: Karolína Rezková, KajkaRezkova@seznam.cz


Komentáře