Home / SVĚT CHEMIE / POPULÁRNÍ CHEMIE / Chemická poradna / Daltonův zákon

Daltonův zákon

Zákon o stálých poměrech slučovacích tzv. první Daltonův zákon

Otázka:

Chcela by som sa spýtať na Daltonov zákon o pomere. Jeho znenie: "Ak dva prvky tvoria navzájom niekoľko zlúčenín, hmotnosti jedného prvku, pripadajúce v nich na jednu a tú istú hmotnosť druhého prvku, sú v pomere malých celých čísiel."
Nerozumiem tomuto zákonu, nevedeli by ste mi to nejako jednoducho vysvetliť? A najmä mi nejde do hlavy ako môžu dva prvky tvoriť niekoľko zlúčenín.

Odpověď

Jedná se o zákon Stálých poměrů slučovacích tzv. první Daltonův zákon, který říká, že hmotnostní poměr prvků nebo součástí dané sloučeniny je vždy stejný a nezávisí na způsobu přípravy sloučeniny. Jako příklad bych uvedl vodu H2O, kde hmotnostní poměr mezi prvky je O=16g/mol a H2=2g/mol. Po zkrácení tedy 16/2=8. Nezáleží tedy, zda voda vznikne slučováním vodíku a kyslíku nebo jako vedlejší produkt jakékoli reakce (esterifikace atd.).

Druhý Daltonův zákon neboli zákon násobných poměrů slučovacích říká, že tvoří-li stejné prvky několik druhů sloučenin, pak vzájemný poměr prvků lze vyjádřit malými celými čísly. Příklad tohoto zákona může být u oxidů, kde dva prvky mohou tvořit více sloučenin. Například oxid dusitý a dusný. N2O 2:1 a N2O3 2:3.

Na základě těchto zákonů byla formulovaná atomová Daltonova teorie


Komentáře