Home / SVĚT CHEMIE / CHEMIE PRO ŠKOLY / Základní školy / Co vše zahrnuje chemie

Co vše zahrnuje chemie

Chemie patří mezi přírodní vědy a zabývá se studiem složením, strukturou, vlastnostmi látek a jejich přeměnu v látky jiné. Je to dynamicky se rozvíjející věda, se kterou se denně setkáváme, aniž bychom to tušili. Nyní na malém příkladu ukážu, jak se chemie dá rozdělit a co vše si tedy pod chemií můžeme představit.

Základní rozdělení chemie je na organickou a anorganickou. Organická chemie se také označuje jako chemie uhlíku a vodíku. Anorganická chemie se též označuje jako chemie neživé přírody a zabývá se studiem syntézou anorganických látek z prvků, či základních sloučenin. Jak organičtí, tak anorganičtí chemici se zabývají studiem konkrétních reakcí a jejich popisem. Napíší si tedy základní stechiometrické rovnice a řeknou jakou cestou se k cílové sloučenině dostanou. Jestli však reakce bude probíhat, či ne, na to jim dají odpověď fyzikální chemici. Ti se zabývají otázkou, zda je reakce exotermní (uvolňuje teplo) nebo endotermní (musí se teplo dodat), jakou rychlostí bude probíhat a s jakým výtěžkem (kolik požadované látky vznikne v různých časech) nebo jaký katalyzátor použít. Analytičtí chemici se zabývají kvantitativní (kolik dané látky je) a kvalitativní (jaká látka to je) analýzou vzorků. To je důležité při návrhu stechiometrické rovnice studované reakce, ale také k odhalení jaké vedlejší látky a hlavně kolik jich vzniká. Analytičtí chemici se také zabývají vývojem nových analytických metod.

 

co je chemie

Dělení chemie
zdroj:http://www.edu-resource.com/chemistry

Když se povede v laboratoři danou látku nasyntetizovat, popsat její podmínky vzniku (teplotu reakce, množství výchozích látek, katalyzátor atd.), tak se navrhuje celý provoz s jeho nejdůležitější částí, s reaktorem. Tímto se zabývá chemické inženýrství, které studuje konstrukci reaktorů, proudění tekutin, ohřívání, chlazení a konkrétní návrh celého provozu. Chemičtí inženýři navrhují, jak by mohla výroba požadované látky vypadat. V průběhu návrhu chemické výroby se hledí, aby technologie byla šetrná k životnímu prostředí. Tímto úkolem se zabývají ekologové, kteří navrhují správnou likvidaci odpadních látek, či bezpečné skladování.  

Dnešní chemie se snaží být více ekologickou a být tedy co nejvíce šetrná k životnímu prostředí. Tato chemie se označuje jako zelená chemie. Zahrnuje například nahrazování organických rozpouštědel iontovými kapalinami, nahrazovat stávající technologie technologiemi bezodpadovými nebo nahrazení homogenních katalyzátorů katalyzátory heterogenními nebo enzymatickými. A právě studiem enzymů a živých soustav se zabývá biochemie. Je to část chemie, která zahrnuje již i medicínu a biologii. Biochemie vznikla jako samostatná disciplína v 19.století vyčleněním z organické chemie. Stejným způsobem vznikla i farmakochemie, která se zabývá studiem a vývojem nových léčiv.

Jednotlivých specializovaných okruhů chemie máme velké množství, ale stále chemie je pouze jedna. A tudíž každý chemik by měl znát základy ze všech okruhů chemie, protože nikdy neví s jakou problematikou se ve svém životě setká. Chemie tedy dnes nezahrnuje pouze vzorečky látek, zkumavky, kádinky a dlouhé hodiny v laboratořích, jak jsem se snažil tímto článkem naznačit.      

 

Autor: Jaroslav Kocík, KocikJ@seznam.cz


Komentáře