Home / STUDIUM A KARIÉRA / Synthesia, a.s. / III. Aktualizace! Soutež mladý chemik

Kontakt

Semtín 103, Pardubice 53002
Tel: 466 82 1111

infoSPAMFILTER@synthesia.eu
www.synthesia.eu

 

Nábor nových zaměstnanců

Tel.: 466 82 4354

zamestnaniSPAMFILTER@synthesia.eu
Mám zájem ...

Synthesia, a.s.

Přední evropský výrobce kvalifikované chemie pro výrobce z odvětví nátěrových hmot a tiskových barev, barev pro textilní, papírenský a kožedělný průmysl, farmaceutické koncerny, zbrojařské firmy, producenty kosmetiky, či podniky z oblasti zemědělství.

Obrat za minulý rok: 3 200 000 000 Kč
Počet zaměstnanců: Synthesia 1640, dceřiná společnost VUOS 216, dceřiná společnost COC 14
Dny otevřených dveří: ANO otaznik
Možnost stipendia: ANO otaznik
Nabízíme brigády: ANO
Nabízíme praxe: ANO
Nabízíme spolupráci na projektech: ANO
Nabízíme spolupráci na závěrečných pracech: ANO

III. Aktualizace! Soutež mladý chemik

Pardubice; Největší oborová soutěž svého druhu právě vrcholí. Z druhého kola soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterého se účastnilo 168 žáků devátých tříd základních škol, postoupilo 30 nejlepších do finále.

Druhé kolo testovací části proběhlo 18. prosince loňského roku v prostorách Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích, která soutěž pořádá. Na mladé chemiky čekal další test z teoretických znalostí, a přestože byl o poznání těžší než ten v prvním kole, soutěžící si s ním dobře poradili. Někteří dokonce získali téměř maximální počet bodů. „Je pro nás vždycky fascinující vidět, že i menší školy s ne zrovna ideálními podmínkami k výuce dokážou vychovat šikovné mladé chemiky,“ říká ředitel SPŠCH Jan Ptáček. „I v letošní třicítce finalistů jsou kromě pardubických škol nejsilněji zastoupeny dvě tradiční líhně chemických talentů: ZŠ Cerekvice nad Loučnou a ZŠ Červená Voda. Dnes už je jisté, že za jejich úspěchy nestojí náhoda, ale dobře odvedená práce učitelů,“ dodává.

Finále soutěže jednotlivců se uskuteční v úterý 8. ledna 2013v laboratořích SPŠCH a prověří praktické dovednosti soutěžících. „Žáci dostanou jednoduché zadání laboratorní úlohy, kterou ve vymezeném čase vypracují. Výsledky v laboratoři spolu s body dosaženými v druhém kole rozhodnou o konečném pořadí v soutěži,“ vysvětluje Alena Volejníková, autorka zadání a odborná garantka soutěže. Tím ale soutěž ještě nekončí. Sedm nejlepších z regionálního kola totiž postoupí do celostátního finále, které se uskuteční 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. Zde se utkají o titul mistra republiky nejlepší mladí chemici všech regionů, kde soutěž probíhala.

29. ledna 2013 se do Pardubic rozjedou také zástupci těch škol, které se účastnily projektové části soutěže. Úkolem třídních kolektivů bylo od listopadu do konce ledna vytvořit projekt na téma „Chemie snadno a lehce“. Každá soutěžící škola vyšle tým žáků, kteří budou na půdě SPŠCH prezentovat a obhajovat svůj projekt. „V letošním roce očekáváme největší účast týmů v historii soutěže, takže konkurence bude velká. Navíc využijeme i odborné učebny s nejmodernější technikou a značně tak rozšíříme možnosti prezentace,“ prozrazuje Alena Volejníková.

Součástí soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemikaje i klání o nejlepšího učitele chemie a školu s nejlepšími mladými chemiky. V obou kategoriích rozhodne o konečném umístění součet výsledků dosažených v druhém kole, v projektové části a ve finále soutěže.  

„Výsledky všech čtyř soutěžních kategorií budou oznámeny na slavnostním vyhlášení 7. března 2013 v ABC Klubu Na Olšinkách, které proběhne v duchu zábavné akce. Vítězové a všichni účastníci finále se mohou těšit na hodnotné ceny od partnerů soutěže,“ uzavírá Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.

 

Mladí chemici se utkali o postup do finále

Pardubice;V úterý 18. prosince se v prostorách SPŠCH v Pardubicích konal „slet mladých chemiků“. Na 170 žáků 9. tříd základních škol bojovalo v 2. kole soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika o postup do finále. Třiceti nejlepším se to podařilo.

Prvního kola soutěže jednotlivců, které proběhlo na základních školách, se zúčastnilo 110 škol z pěti krajů a více než 2 500 žáků. Abychom v druhém kole vybrali opravdu ty nejlepší, museli jsme v testování trochu přitvrdit,“ vysvětluje Jan Ptáček, ředitel SPŠCH, která soutěž pořádá. Testování odborných znalostí zabralo žákům 75 minut a dalo jim pořádně zabrat. Přesto někteří vycházeli z učeben v dobré náladě. „Otázky byly docela těžké, některé mě i vyděsily. Jsem ale dobrá chemička, takže si věřím,“ hýřila optimismem žákyně ze ZŠ Svítkov, kterou postup do finále nakonec neminul.

Finále soutěže jednotlivců se uskuteční 8. ledna 2013 v laboratořích SPŠCH. „Toto závěrečné klání bude zkouškou praktických dovedností. Naším cílem je získat komplexní představu o schopnostech žáka. Někdo může být zdatný teoretik, jiný je vynikající praktik. Jenže chemie je věda, v níž je zapotřebí obojí,“ vysvětluje Alena Volejníková ze SPŠCH, autorka testů a odborná garantka soutěže. Třicítka finalistů vypracuje jednoduché zadání laboratorní práce, za což obdrží body. Ty spolu s výsledky dosaženými v druhém kole rozhodnou o konečném pořadí. „Tím ovšem soutěž ještě nekončí,“ upozorňuje Jan Ptáček. „Sedm nejlepších z regionálního finále totiž postoupí do finále celostátního, které 30. května 2013 premiérově pořádá Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, na jejíž půdě se utkají nejlepší mladí chemici všech regionů. Absolutní vítěz pak bude skutečným mistrem republiky.“

Soutěž jednotlivců není ale jedinou kategorií regionálního kola, v níž mohou mladí chemici měřit síly. „Už 29. ledna 2013 se do Pardubic rozjedou týmy těch základních škol, které se rozhodly zapojit do soutěže tříd a které představí své projekty na téma Chemie snadno a lehce. Kromě toho se průběžně soutěží o titul nejlepšího učitele chemie a nově i o školu s nejlepšími mladými chemiky. V obou případech o konečném pořadí rozhodne součet umístění žáků v 2. kole, ve finále a v projektové části soutěže,“ doplňuje Alena Volejníková.

Výsledky všech kategorií regionálního kola budou vyhlášeny na slavnostním večeru 7. března 2013 v ABC klubu Na Olšinkách v Pardubicích. Jména vítězů celostátního finále se dozvíme 30. května 2013 v prostorách Fakulty chemicko-technologické. „Snažili jsme se mladé chemiky motivovat cenami nejen symbolickými, ale skutečně hodnotnými. Díky partnerům soutěže proto na všechny finalisty a vítěze jednotlivých kategorií čekají velmi atraktivní ceny,“ uzavírá Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje.

 

V Pardubicích odstartovala největší chemická soutěž

29. 11. 2012 Pardubice; Šestý ročník soutěže Hledáme nejlepšího mladého chemika, kterou pořádá SPŠCH v Pardubicích pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové, zodpovědné za školství, kulturu a památkovou péči, a Svazu chemického průmyslu ČR, je v plném proudu. V letošním roce soutěží žáci 8. a 9. tříd základních škol z pěti krajů - Pardubického, Královéhradeckého, Libereckého, Středočeského a Kraje Vysočina. Největší oborová soutěž svého druhu vyvrcholí 30. května 2013, kdy se v prostorách Univerzity Pardubice uskuteční celostátní finále.

„Po úspěšném loňském ročníku se soutěž rozrostla natolik, že překročila regionální hranice a stala se celorepublikovou záležitostí. Tomu jsme museli přizpůsobit strukturu a koncepci soutěže,“ vysvětluje ředitel SPŠCH Jan Ptáček.

Mladí chemici letos změří své síly ve čtyřech kategoriích. Soutěž jednotlivců je tříkolová a tvoří ji zkoušky teoretických znalostí a praktických dovedností. První kolo testování se uskuteční na základních školách, druhého kola se 18. prosince 2013 v učebnách SPŠCH zúčastní jen tři nejlepší z každé školy. Další testování rozhodne o třicítce nejúspěšnějších, kteří se probojují do třetího kola. To se uskuteční 8. ledna 2013 v laboratořích SPŠCH a prověří praktické dovednosti soutěžících. Sedm nejlepších z třetího kola postoupí do celostátního finále, jež proběhne 30. května 2013 v prostorách Univerzity Pardubice.

„Výsledky druhého a třetího kola rozhodnou i o pořadí v soutěži o školu s nejlepšími mladými chemiky. Tuto kategorii jsme nově zavedli proto, abychom ocenili kvalitní práci celé školy, nejen jednotlivce,“ říká Alena Volejníková ze SPŠCH, odborná garantka soutěže.

Ani kolektivy tříd letos nepřijdou zkrátka. Pro ně je připravena soutěž o nejlepší chemický projekt, jehož zadání zní „Chemie snadno a lehce“. Žáci si vymění role s učitelem a připraví si takovou hodinu chemie, která by je opravdu bavila. Od listopadu do ledna budou soutěžní týmy pracovat na projektech a 29. ledna 2013 je přijedou prezentovat do Pardubic.

A protože zásadní podíl na znalostech a vědomostech žáků mají učitelé, uskuteční se i v letošním roce soutěž o nejlepšího učitele chemie. Titul „krále chemikářů“ získá ten kantor, jehož svěřenci dosáhnou nejlepších výsledků v druhém a třetím kole kategorie jednotlivců a v projektové části soutěže.

Stále rostoucí oblíbenost klání mladých chemiků je dána jednak zábavným charakterem  soutěže a jednak cenami pro vítěze, které žáky skutečně motivují. „Naším cílem je představit chemii jako hravou a užitečnou disciplínu, kterou má smysl studovat, protože nabízí široké možnosti uplatnění v praxi. Nadstandardní ceny jsou pak příjemným bonusem, který díky našim partnerům můžeme vítězům dopřát,“ konstatuje Jan Ptáček.  

Výsledky všech soutěžních kategorií budou vyhlášeny na slavnostním večeru 7. března 2013 v ABC klubu Na Olšinkách v Pardubicích. Všichni finalisté regionálního kola budou oceněni, ti nejlepší se mohou těšit  na  netbook, i-Pad, dotykový mobilní telefon, digitální fotoaparát a další atraktivní ceny.

Pomyslnou třešničkou na dortu a poslední tečkou za soutěží pak bude první ročník celostátního finále. Nejlepší mladí chemici ze všech regionálních kol se sjedou do Pardubic, aby v prostorách Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice bojovali o titul „mistra republiky“. Soutěžit se bude opět v teoretických znalostech a laboratorních dovednostech.  Pro doprovodné týmy finalistů organizátoři připravují zábavný program. „Rádi bychom celostátní finále pojali jako jeden velký chemický happening, jako velkolepou oslavu oboru, který nemá v současnosti na růžích ustláno, který je ale nesmírně potřebný  v každodenním životě,“ prozrazuje Gabriela Čebišová z agentury Czech marketing, která soutěž realizuje. A dodává, že i z celorepublikového klání si atraktivní ceny odnesou všichni finalisté, nejen ti nejlepší.

www.mladychemik.cz

 

Poděkování partnerům:

Soutěž se koná pod záštitou náměstkyně hejtmana Pardubického kraje Jany Pernicové, zodpovědné za školství, kulturu a památkovou péči, a Svazu chemického průmyslu ČR.

Poděkování partnerům:

Generálními partnery soutěže jsou Agrofert Holding, a.s., Lučební závody Draslovka a.s. Kolín, BAYER s.r.o., Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, Svaz chemického průmyslu ČR a Pardubický kraj
ČSOB Pojišťovna, Radka spol. s.r.o. Pardubice, Paramo a.s., CEREA, Vodní zdroje Chrudim, spol. s r.o., Výzkumný ústav organických syntéz a.s., Synthesia, a.s., Vitrum Praha s. r.o., Lonza Biotec s.r.o., Era od Poštovní spořitelny, EXPLOSIA, a.s., Odborový svaz ECHO a  Alfredo catering
Mediální partner akce: Deník, Český rozhlas Pardubice
Soutěž mediálně podporují také CHEMAGAZÍN a portál Chrudimka.cz


Komentáře